Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:06

Se plombează DN 73C, de la Curtea de Argeş către Tigveni

Şoferii care circulă pe pe drumul mai sus menţionat trebuie să ştie că în aceste zile se lucrează la plombări, reparaţii şi întreţinere. De la Şipot, un indicator rutier vă avertizează că intraţi pe un drum în lucru, pe o porţiune de 20 km şi ar fi indicat să circulaţi cu viteză maximă de 40 km/h. Cei care vin de la Tigveni vor vedea acelaşi indicator la urcarea pantei Momaia, cum este cunoscut drumul în zonă. Lucrări de genul acesta s-au mai făcut şi în toamna anului trecut, numai că atunci unii şoferi au descoperit pe "pielea" lor că se făceau plombări, pentru că nu se montaseră marcaje de avertizare. Iată că de la an la an, lucrurile se îmbunătăţesc, cu paşi mărunţi, dar tot reprezintă un progres. În plus, joia trecută, la ora 16.50, muncitorii firmei General Trust erau în continuare la lucru, iar doi dintre ei aveau grijă ca traficul să fie fluidizat. "Firma care se ocupă de lucrări este cea care a câştigat contractul de acord cadru de reparaţii şi întreţinere a drumurilor din judeţ, împreună cu CNAIR", ne-a declarat Gheorghe Mihăiţă, reprezentantul CNAIR în Argeş. Din discuţie am aflat şi cum se calculează şi grosimea stratului de asfalt la astfel de lucrări: se frezează, se vine cu un strat care se compactează, dar standard nu există, ci se calculează în funcţie de adâncimea gropilor şi de zona "faianţată", în termeni de lucru.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It