Substanţele periculoase, în vizorul poliţiştilor
# S-au aplicat amenzi de miliarde şi s-au întocmit dosare penale
Poliţiştii au confiscat peste 36 tone şi 6.500 litri de substanţe toxice folosite pentru protecţia plantelor, în urma a sute de acţiuni efectuate în 23 judeţe şi în Bucureşti, pentru verificarea legalităţii operaţiunilor cu substanţe periculoase. De asemenea, peste 100 persoane sunt cercetate pentru comiterea a 129 infracţiuni în domeniu. Direcţia Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române anunţă că a coordonat în perioada 15 martie-17 mai acţiuni desfăşurate la nivel naţional pentru verificarea respectării prevederilor legale de către agenţii economici înregistraţi sau autorizaţi să efectueze operaţiuni cu produse de protecţie a plantelor, inclusiv în judeţul Argeş. Poliţiştii specializaţi în arme, explozivi şi substanţe periculoase, cu sprijinul unităţilor fitosanitare, al Gărzii de Mediu şi al inspectoratelor teritoriale de muncă, au efectuat verificări şi controale la 780 agenţi economici care efectuează operaţiuni cu acest tip de produse. În urma activităţilor desfăşurate au fost constatate 129 infracţiuni, dintre care 104 privind protecţia mediului, 18 prevăzute de Codul penal şi 7 la Legea 211/2011 privind regimul deşeurilor. Pentru comiterea acestor fapte, poliţiştii cercetează 109 persoane. De asemenea, pentru neregulile constatate, poliţiştii au aplicat 65 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 107.480 lei. Ca măsură complementară, poliţiştii au indisponibilizat în vederea confiscării 36.059 kg şi 6.568 litri produse de protecţie a plantelor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
