Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 00:17

Memoria eroilor, cinstită în Oraşul Regal 

Ziua Eroilor, celebrată în fiecare an de Înălţarea Domnului, este dedicată memoriei celor căzuţi de-a lungul veacurilor pe câmpurile de luptă pentru libertate, dreptate, apărarea ţării şi întregirea neamului. Cu această ocazie, ieri, la Curtea de Argeş li s-a adus un omagiu printr-o ceremonie organizată la Cimitirul Eroilor. Pe o vreme ploioasă şi rece, curtea cimitirului s-a umplut rapid de copii, cadre didactice, soldaţi, reprezentanţi ai MAPN şi M.A.I., ai instituţiilor publice locale, asociaţiilor şi partidelor politice. După intonarea imnului naţional şi oficierea serviciului religios, s-au depus coroane de flori din partea Primăriei şi Consiliului Local Curtea de Argeş, Ministerului Culturii şi Cultelor, M.A.I., Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA, Asociaţiei Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere - filiala locală, Liceelor "Ferdinand I", "Constantin Dobrescu", Forestier şi Auto, Şcolilor "Mircea cel Bătrân", "Regina Maria" şi "Basarab I", dar şi de la Salubritatea Publică Urbană, S.C. AQUATERM, PSD şi PNL - filialele locale. După un scurt moment de reculegere, col. Corneliu Şoltuz le-a adresat celor prezenţi următorul mesaj: "Voi evoca momentul desemnării Eroului Necunoscut. Pe data de 13 mai 1923, la Biserica <<Adormirea Maicii Domnului>> din Mărăşeşti au fost depuse sicriele a 10 eroi căzuţi în Primul Război Mondial. A fost ales pentru a desemna Eroul Necunoscut elevul Liceului Militar <<Dimitrie Sturdza>>, Amilcar Săndulescu, la rândul său orfan de război. Acesta a îngenuncheat în faţa celui de-al patrulea sicriu şi a rostit cuvintele memorabile: <<Acesta este tatăl meu!>>. Istoria şi eroii neamului sunt rădăcinile contemporaneităţii. După cum cunoaşteţi, Batalionul 33 Vânători de Munte POSADA a dat jertfă de sânge în teatrele de operaţii, în anii 2007 şi 2010, pentru îndeplinirea angajamentelor asumate la aderarea României la NATO. Dumnezeu să-i ierte şi să aibă grijă de familiile lor!"

După alocuţiunea comandatului Batalionului 33 V.M., edilul-şef Constantin Panţurescu a precizat: "Primul Război Mondial reprezintă pentru români momentul cel mai înălţător al istoriei noastre, dar marile realizări ale acelor vremuri au fost obţinute cu jertfe grele. Pentru a ne arăta recunoştinţa faţă de cei care s-au jertfit, în 4 mai 1920, prin Decretul-lege nr. 1693 al Majestăţii Sale, Regele Ferdinand, s-a stabilit ca eroii să fie sărbătoriţi în fiecare an la marele praznic al Înălţării Domnului. Suntem prima ţară din lume care a decis să sărbătorească în aceeaşi zi eroii români şi străini deopotrivă. Argeşenii au fost întotdeauna în prima linie a marilor bătălii pentru libertatea ţării noastre. Se cuvine să aducem omagiul nostru tuturor acelora care prin sacrificiul lor au făcut posibilă Independenţa şi Unitatea Naţională. Glorie veşnică eroilor noştri!"

Fiind şi "Ziua rezervistului militar", cu permisiunea celor prezenţi la ceremonia de la Cimitirul Eroilor, în numele autorităţii locale, primarul Constantin Panţurescu a decernat Diplome de Recunoştinţă unor cadre militare în rezervă. În semn de recunoaştere, onoare, patriotism şi demnitate, au primit această distincţie: col (rtg.) Laurenţiu Domnişoru, col. (r) Dănuţ Cosoreci, col. (rtg.) Gheorghe Andreescu, col. (r) Marin Nicolae, col. (rtg.) Constantin Ghigheanu, lt. col. (rtg.) Ion Nastea, lt. col. (r) Daniel Preda, lt. col. (r) Mircea Dumitrescu, lt. col. (r) George Câciu, c-dor. (r) Constantin Borovină, cpt. (rtg.) Florică Negoi, plt. adj. (r) Nicoleta Lică, plt. adj. (r) Florina Olteanu, plt. adj. (r) Gheorghe Dumitrana, plt. principal (rtg.) Ioan Şutacu, m.m. principal (rtg.) Aristică Preduţă, m.m. principal (rtg.) Ion Prioteasa, gl. (rtg.) Mihai Iliescu, gl. lt. (rtg.) Victor Dumitrescu, gl. mr. (rtg.) Constantin Mihălcioiu, col. (rtg.) Traian Negoiţă, col. (rtg.) Nicolae Belgiu, mr. (r.) Marian Pîrvan, plt. adj. (r.) Ilie Tudor, plt. maj. (r) Eugen Dolofan şi plt. maj. (r) Nicolae Niţoiu. Ceremonia de la Cimitirul Eroilor s-a încheiat cu tradiţionala defilare a Detaşamentului de Onoare. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It