Argeşul a fost sub atenţionare hidrologică cod galben
Judeţul nostru s-a aflat sub atenţionarea hidrologică Cod galben referitoare la scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale, creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenţie în perioada 26.05.2017, ora 12.00 - 27.05.2017 ora 24.00. Atenţionarea hidrologică a vizat în principal fenomenele hidrologice periculoase reprezentate de scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale, fenomene care se puteau produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe unele râuri mici din judeţele Argeş şi Dâmboviţa.
La nivelul ABA Argeş-Vedea a fost activat Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă, a fost dublat personalul de tură al Dispeceratului de Gospodărire a Apelor şi a intrat în permanenţă la sediu personalul serviciului Prognoză Bazinală Hidrologie şi Hidrogeologie. Specialiştii din cadrul ABA Argeş-Vedea au monitorizat permanent evoluţia fenomenelor pe toate cursurile de râuri şi în lacurile de acumulare. De asemenea, au fost monitorizate toate punctele critice pe cursurile de râuri (în colaborare cu comitetele locale pentru situaţii de urgenţă) şi au fost supravegheate lucrările hidrotehnice din administrare pentru intervenţia de urgenţă acolo unde ar fi fost cazul. Reprezentanţii Administraţiei Bazinale de Apă Argeş-Vedea au înştiinţat comitetele locale pentru situaţii de urgenţă să asigure decolmatarea şanţurilor şi a rigolelor, a podurilor şi a podeţelor, în vederea asigurării secţiunilor de scurgere a apei. Vineri, în principalele lacuri de acumulare din bazinul hidrografic Argeş era stocat un volum de apă de 535,59 milioane mc, însemnând 72,10% din capacitatea de retenţie, ne-au informat reprezentanţii instituţiei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
