Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 00:17

De pe acoperişul Sălii de sport, direct la Psihiatrie!

Aşa cum vă anunţam pe site-ul ziarului - www.argesexpres.ro, marţi după-amiază a fost nevoie de intervenţia a trei echipaje de la Poliţia Curtea de Argeş, unul de la Ambulanţă şi de cei de la G.T.S. la Sala Municipală de Sport. Prin 112 s-a semnalat faptul că un bărbat s-a urcat pe acoperiş şi devenise agitat şi agresiv. Miki, aşa cum îi spun prietenii, este cunoscut drept un om liniştit, dar care suferă de unele afecţiuni psihice. Venea pe la sală şi, până zilele trecute, nu provocase niciun incident. La fel s-a întâmplat şi marţi după-amiază, când a cerut un pahar cu apă, a venit cu el în sală şi, aparent fără vreun motiv, a aruncat apa pe o persoană care se afla acolo. Cum cei care-l cunosc ştiu că are unele probleme, l-au lăsat în pace, numai că bărbatul nu s-a oprit doar la asta. A ieşit din sală, a luat o scândură şi s-a urcat pe stâlpii de metal din lateral, direct pe acoperiş. A început să bată cu scândura, devenise agresiv şi în limbaj, chiar îi ameninţa pe toţi cei prezenţi. Iniţial au intervenit două echipaje de la firma de pază din municipiu, dar acestea au solicitat şi intervenţia agenţilor de poliţie şi a medicilor. "Pacientul a fost însoţit până la sediul UPU Curtea de Argeş, acolo unde i s-au acordat primele îngrijiri medicale ca să se liniştească, însă, de acolo, a fost transportat la Spitalul de Psihiatrie", ne-a declarat dr. Marian Hiru, directorul Ambulanţei Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It