"Cu viaţa mea apăr viaţa" - faza zonală
Zilele trecute, în Sala de sport a Şcolii "Traian" din Piteşti, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş, împreună cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, a organizat faza zonală a Concursului cu tematică de protecţie civilă "Cu viaţa mea apăr viaţa". La concurs s-au înscris elevi ce alcătuiesc echipaje de fete, băieţi, dar şi mixte din judeţele Argeş, Dâmboviţa şi Prahova şi care au avut de parcurs următoarele probe: teoretică şi două probe practice - transportul asistat al unui accidentat aşezat pe targă pe distanţa de 50 m, precum şi deplasarea cu masca pe figură într-un raion cu obstacole contaminat. În urma rezultatelor obţinute, clasamentul general a fost următorul: categoria de vârstă 15-18 ani (liceu), locul I - Liceul Tehnologic "Astra" Piteşti; locul II - Liceul Tehnologic "Goga Ionescu" din Titu, judeţul Dâmboviţa şi locul III - Liceul Tehnologic "Filipeştii de Pădure" - judeţul Prahova. La categoria de vârstă 10-15 ani (gimnaziu), clasamentul a fost acesta: I. Şcoala Gimnazială "Ion Minulescu" Piteşti; II. Colegiul Naţional "Nichita Stănescu" Ploieşti şi Şcoala Gimnazială "Ion Alexandru Brătescu Voineşti" Târgovişte, judeţul Dâmboviţa. Concursul are un caracter educativ şi sportiv în domeniul apărării împotriva incendiilor şi se organizează în scopul dezvoltării capacităţilor de înţelegere şi de apreciere a pericolelor generate de situaţiile de urgenţă pentru viaţă şi mediu, precum şi al promovării atitudinilor şi comportamentelor corespunzătoare în rândul elevilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
