Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 01:33

"Implică-te, munca nu este pentru copii!" - seminar organizat de SPAS şi DGASPC Argeş

Luni, Sala Mare a Primăriei Municipale a găzduit un seminar dedicat Zilei Mondiale Împotriva Exploatării prin Muncă a Copiilor, desfăşurat sub genericul "Implică-te, munca nu este pentru copii!" Scopul a acţiunii a fost acela de identificare şi implementare a celor mai eficiente proceduri de prevenire a situaţiilor de risc şi de intervenţie interinstituţională în prevenirea exploatării ori folosirii copiilor în activităţi care le-ar dăuna sănătăţii, moralităţii sau care le-ar pune în primejdie viaţa ori dezvoltarea normală. S-a urmărit schimbarea percepţiei şi atitudinii publice cu privire la consecinţele pe care fenomenul exploatării îl are asupra celor care devin victime ale acestei practici, dar şi asupra societăţii în ansamblul său. Totodată, s-a dorit determinarea unei implicări mai active a membrilor acesteia în prevenirea şi combaterea fenomenului de exploatare prin muncă a minorilor. Astfel, în cadrul seminarului s-au cuprins dezbateri şi transferuri de bune practici în acest sens, constituite sub forma unor intervenţii de informare cu privire la evoluţia fenomenului, la dificultăţile întâmpinate şi la soluţiile identificate, reflectându-se asupra proiectelor, studiilor şi evenimentelor pe această temă. Au luat cuvântul reprezentanţi din partea D.G.A.S.P.C. Argeş, I.T.M. - Argeş, S.P.A.S. Curtea de Argeş, Asociaţiei "Sf. Spiridon şi Irina" şi Fundaţiei HAND-ROM Curtea de Argeş.

Această zi reprezintă o oportunitate de a atrage atenţia asupra fenomenului abordat şi a măsurilor globale necesare pentru a se elimina această practică defectuoasă. Raportul privind munca minorilor în România realizat de I.N.S. reflectă faptul că numărul copiilor implicaţi în forme grave de muncă în mediul urban şi rural este de aproximativ 70.000. În mediul urban, majoritatea copiilor cerşesc pentru a contribui la supravieţuirea familiilor lor. Se estimează că aproximativ 5.000 se află în capitală şi alte câteva oraşe mari (Iaşi, Constanţa, Timişoara, Braşov, Craiova, Galaţi, Bacău, Ploieşti, Brăila). "Dintre copiii care muncesc pe stradă, mai mult de 8 ore pe zi, 44% cerşesc în condiţii dificile, cea mai mare parte a lor suferind de boli de piele, TBC sau hepatită. Cam 61% dintre ei au abandonat şcoala, în general în jurul vârstei de 11 ani, 34% sunt analfabeţi, iar 40% au cunoştinţe reduse de scris şi citit", a punctat şefa SPAS, Mariana Moise. S-a vorbit şi despre cerşetorie, care reprezintă una dintre cele mai grave forme de exploatare prin muncă a copilului, indiferent de motivaţiile părinţilor sau ale adulţilor cărora le sunt încredinţaţi minorii. "Noi, oferindu-le bani, trimitem indirect copiii la cerşit, deoarece părinţii nu mai sunt motivaţi să caute alte soluţii pentru supravieţuire, menţinând minorii în aceeaşi stare de degradare socială şi morală care le afectează dramatic copilăria şi, prin abandonul şcolar, le limitează şansele la o viaţă decentă", a explicat aceasta. Cu alte cuvinte, timpul şi atenţia noastră sunt adevăratele resurse importante pentru copiii exploataţi, nu oferirea de bani, pentru că în acest fel nu facem altceva decât să încurajăm cerşetoria, în detrimentul lor. În orice caz, în România, atât cerşetoria, cât şi exploatarea persoanelor prin cerşetorie constituie infracţiuni şi se pedepsesc ca atare. Recrutarea ori constrângerea unui minor la cerşetorie se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani. Dacă faptele prevăzute mai sus sunt săvârşite de un părinte sau de reprezentantul legal al minorului, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 5 ani şi, respectiv, de la 2 la 7 ani, precum şi interzicerea unor drepturi.

Semnalarea unei situaţii de exploatare a copilului prin muncă se poate face de către: copil; membri ai familiei sau ai comunităţii; profesionişti din sistemul de sănătate publică (medici de familie, asistente medicale comunitare, mediatori sanitari, medici pediatri etc.) şi din sistemul de educaţie (educatori, învăţători, consilieri şcolari, profesori, psihopedagogi, mediatori şcolari etc.); preoţi; personal din alte instituţii/organizaţii care vin în contact cu copiii, inclusiv din serviciile organizaţiilor neguvernamentale; personalul SPAS (lucrători sociali comunitari, asistenţi sociali); profesionişti din mass-media. Totodată, personalul DGASPC (asistenţi sociali, psihologi etc.) se poate autosesiza ca urmare a vizitelor efectuate în zonele cu risc. Apelul de luni adresat argeşenilor este acela de a nu rămâne nepăsători faţă de astfel de cazuri atunci când sunt martori. Gestul dvs. poate schimba definitiv viaţa unui copil în bine, ajutându-l să iasă din această formă de abuz şi să aibă parte de o viaţă normală. Nu treceţi cu vederea, nu încurajaţi şi nu luaţi drept fireşti aceste practici, întrucât în acest fel deveniţi complici morali ai celor care le săvârşesc şi, deci, condamnaţi acei copii la mizerie şi viaţă trăită în abuzuri. Mâna întinsă nu primeşte ajutor, ci bani pentru traficanţi! Aşadar, dacă ştiţi vreun copil într-o astfel de situaţie, apelaţi gratuit nr. 0800.800.678 sau 112, ca un prim pas în prevenirea şi combaterea cazurilor de trafic de fiinţe umane!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It