Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 01:29

Muncă "la negru" în Argeş, angajatori amendaţi

În vederea diminuării numărului de persoane ce desfăşoară activitate fără forme legale, reprezentanţii ITM Argeş au efectuat de curând un număr de 178 controale. Astfel, la 29 angajatori au fost depistate ca lucrând fără forme legale de angajare un număr de 88 persoane. În urma acestor controale au fost aplicate 26 amenzi, valoarea lor fiind în sumă de 490.000 lei. La 3 angajatori au fost găsite peste 5 persoane care prestau activitate fără forme legale de angajare, iar în aceste cazuri au fost sesizate organele de cercetare penală. Deficienţele constatate în urma controalelor au fost neevidenţierea orelor de muncă prestate de fiecare salariat, neacordarea drepturilor salariale, netransmiterea în termen a modificărilor intervenite în Registrul general de evidenţă a salariaţilor, necompensarea în bani, la încetarea activităţii, a concediului de odihnă cuvenit şi neîncheierea unui contract individual de muncă în formă scrisă. Principalele domenii de activitate în care au fost constatate deficienţe au fost confecţii, alimentaţie publică, transport şi construcţii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It