Zilnic, zeci de argeşeni donează sânge!
Ieri a fost sărbătorită Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, care are drept obiectiv sărbătorirea celor care donează sânge în mod voluntar, fără vreo recompensă alta decât de a ajuta la salvarea de vieţi. În judeţul nostru, la Centrul de Transfuzie Piteşti, zilnic donează sânge în medie cam 60 de persoane. Reprezentanţii instituţiei ne-au declarat că au avut şi un maxim de donatori înregistrat, de peste 150 de persoane într-o singură zi. Pentru cei care doresc să ajute la salvarea unei vieţi, condiţiile de donare sunt următoarele: donatorul trebuie să aibă vârsta cuprinsă între 18-50 ani, greutate peste 50 kg şi să fie sănătos clinic; femeile să nu fie însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală; dimineaţa, înainte de donare, se serveşte un mic dejun fără grăsimi şi lichide (ceai, cafea, suc, lapte) şi este strict interzis să se consume alcool înainte cu 2-3 zile de donare. La fiecare donare de sânge se efectuează următoarele analize: teste pentru Hepatita B şi C, HIV, sifilis, HTLV, ALT, determinare grupă sanguină şi RH şi test pentru anemie. În plus, ai dreptul la o zi liberă de la locul de muncă, primeşti 50% reducere la abonamentul pentru transport în comun, timp de o lună şi 7 tichete de masă pentru produse alimentare. Cel mai important de reţinut este faptul că poţi salva chiar 3 vieţi cu o singură donare!
Data de 14 iunie a fost aleasă de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) ca ziua în care se sărbătoresc donatorii de sânge pentru a recompensa activitatea imunologului austriac Karl Landsteiner, laureat al Premiului Nobel pentru Medicină în anul 1930 pentru descoperirea grupelor de sânge ABO. Născut acum 140 de ani, pe 14 iunie, datorită lui, transfuziile de sânge au devenit astăzi proceduri de rutină medicală.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
