Ministerul Muncii vine cu lămuriri despre Legea salarizării
De curând, ministerul de resort a venit cu unele precizări Legea salarizării şi a oferit răspunsuri la unele întrebări frecvente: "Actul normativ respectă programul de guvernare, cu 56% creşteri salariale, pe medie, până în 2020; anvelopa bugetară, până în anul 2020, care se adaugă la cei 68 miliarde în plată la nivelul anului 2017, de 32 miliarde, iar până în 2022, de 43 mld; creşterile cele mai mari sunt în bază de jos a piramidei salariale, unde ajung şi la 300% în Apărare. Aproximativ 60% dintre bugetari vor avea salarii duble! La mai puţin de 3% scad, pentru că erau atât de mari încât dacă nu se tăiau, dezechilibrele nu se corectau nici în 2022! Legea se aplică de la 1 iulie, nu de la 1 ianuarie 2018, cum afirmă unii lideri de sindicat. Anul acesta se aplică administraţiei locale, salariile fiind aprobate în consiliile locale şi judeţene. Nu toate salariile demnitarilor cresc. La miniştri, conducerea parlamentului, preşedinte, consilieri miniştri etc., acestea scad. Nu primarii şi preşedinţii de C.J. aprobă salariile, ci consiliile, care aprobă întregul buget, iar până acum doar salarizarea era impusă de lege, nu prin hotărâre. E primul pas spre descentralizarea reală. Organizaţiile din Administraţie au aprobat în unanimitate acest text de lege, deşi au şi primari sau preşedinţi de C.J. liberali. Există o grilă şi la administraţie, dar fără cuantum. Nu se poate plăti secretara mai mult decât juristul, pentru că grila stabileşte o ierarhie! Cu certitudine nu se poate depăşi salariul viceprimarului sau vicepreşedintelui C.J., după caz. Salariile cresc semnificativ, dar cei cărora le scad sau unii lideri de sindicat sunt mai vocali. Desigur, când s-au tăiat salariile cu 25% erau foarte liniştiţi. S-au spus multe minciuni, cum că salariile celor cu funcţii de conducere sunt mai mici decât la ceilalţi. Nu e cazul decât la unele spitale, la ai căror directori, dacă se mai măreau, treceau peste preşedintele României! Sau că infirmiera e egală cu consilierul din minister (de la dl. Hossu citire). E dublu consilierul! Multe minciuni... Raportul e de 1 la 12, faţă de 1 la 15 cum era până azi, sau de 1 la 13 cum anunţau liberalii ca ar vrea sa facă legea. Nu au făcut-o, deşi au anunţat că la 1 martie o introduc în parlament. Anul acesta s-au făcut deja majorări salariale în cuantum de 6 miliarde lei: în Educaţie, Sănătate, Administraţie, Cultură, Agenţii de mediu, OPC, IMM etc. Deci, a spune că doar la demnitari creşte de la 1 iulie e minciună! De fapt, la ceilalţi au crescut înainte de 1 iulie prin ordonanţe de urgenţă. Se mai fac majorări salariale şi săptămâna viitoare, la categorii care au rămas fără creşteri anul acesta, pe o ordonanţa care e la Camera Deputaţilor. În Legea salarizării se prevede că anul viitor creşterea e de 25% la toţi bugetarii, de la 1 ianuarie, inclusiv la Sănătate şi Educaţie. De la 1 martie cresc în continuare salariile celor din Educaţie până la limita de 50% şi în Sănătate, unde se urcă direct pe grila din 2022. De ce au fost amânaţi până în martie? Pentru că au fost multe amendamente de creştere a salariilor unor bugetari, iar noi trebuia să respectăm anvelopa de 32 miliarde până în 2020. După calcule, aceasta a fost decizia. Anul acesta se dau în continuare tichete de masă şi voucherul de vacanţă, care au aplicativitate până anul viitor. De exemplu, voucherul de vacanţă dat anul acesta va putea fi folosit până în septembrie 2018. De anul viitor, din decembrie, se dă în bani, în sporuri salariale, contravaloarea voucherul şi a doua normă de hrană, acestea totalizând încă trei salarii minime pe economie. Vechimea (gradaţiile) se aplică separat de ceea ce apare în grilă, iar la suma care totalizează salariul, plus vechimea, se aplică sporurile, ceea ce presupune o creştere a venitului. Niciun spor nu s-a tăiat! Dimpotrivă, au fost adăugate la Sănătate, Apărare, Ordine publică etc. Au fost corectate prin ordonanţe de urgentă disfuncţiile din Apărare-Ordine publică. De exemplu, solda de funcţie a crescut la nivelul salariului minim, iar sporurile au crescut procentual cu aceasta, deci nu mai sunt la nivelul anului 2009, prin ordonanţa de urgentă aflată în vigoare de luna aceasta, iar sistemul de acordare a gradaţiilor din această familie ocupaţională s-a modificat prin Legea salarizării. Deja veniturile soldaţilor şi poliţiştilor vor creşte şi vor vedea luna viitoare."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
