Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 01:30

A fost adoptată Legea uceniciei!

Săptămâna aceasta, deputaţiii au adoptat proiectul de lege care prevede că angajatorul care încheie un contract de ucenicie va beneficia pe toată perioada derulării acestuia de o sumă în cuantum de 1.125 lei/lunar. Banii vor proveni din bugetul asigurărilor pentru şomaj sau din fonduri europene structurale de investiţii - asistenţă financiară nerambursabilă acordată României. Potrivit expunerii de motive, măsurile vin în sprijinul angajatorilor care nu dispun de resurse financiare, în vederea stimulării angajării pe noi locuri de muncă prin încheierea de contracte de ucenicie, respectiv, prin încheierea de contracte de stagiu pentru absolvenţi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It