Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 01:54

Urşii de la Arefu au fost relocaţi. Se aşteaptă redeschiderea Cetăţii Poenari

În noaptea de marţi spre miercuri, urşii care se aflau în zona cetăţii lui Vlad Ţepeş au fost capturaţi. Ursoaica şi cei trei pui au fost relocaţi într-o pădure care este administrată de Ocolul Silvic Aninoasa. Ministerul Mediului şi-a dat acordul la începutul aceste luni pentru prinderea, transportul şi mutarea animalelor din comuna Arefu, astfel că acum se aşteaptă ca accesul la Cetatea Poenari să fie permis din nou turiştilor. Vom vedea şi vom consemna la momentul potrivit!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

 

Pin It