Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 02:40

Şedinţa Comitetului de Bazin Argeş-Vedea 

A.B.A.A.V. a organizat la sfârşitul săptămânii şedinţa Comitetului de Bazin Argeş-Vedea, care a avut loc în municipiul Giurgiu. Întâlnirea condusă de prefectul judeţului Argeş, Emilian Dragnea, în calitate de preşedinte al Comitetului de Bazin, a avut ca temă sărbătorirea "Zilei Dunării", eveniment ce este marcat la nivelul tuturor statelor din bazinul hidrografic al cursului de apă la data de 29 iunie. Astfel, subiectele dezbătute au fost în strânsă legătură cu activitatea de gestionare a apelor fluviului. Au fost prezentate două proiecte importante privind fluviul Dunărea: proiectul de cercetare al Universităţii Bucureşti în care A.B.A Argeş-Vedea este partener - "Înţelegerea interacţiunilor trans-habitate în cadrul infrastructurii albastre-verzi lotice-ripariene în vederea optimizării managementului biodiversităţii, serviciilor ecosistemice şi a modului de utilizare a terenului - CROSSLINK" şi proiectul "NAIAD - Valorizarea măsurilor nonstructurale pentru managementul apelor: evaluare şi demonstraţie" dezvoltat de  Busines Development Group, cu sprijinul A.B.A.A.V.

Cu ocazia şedinţei Comitetului de Bazin a fost lansată şi sesiunea de comunicări "Apă pentru viitor, viitorul pentru APE", destinată studenţilor care se pregătesc la facultăţile cu profil de protecţia mediului sau conexe. Patru studenţi de la Universitatea din Piteşti, însoţiţi de profesorul Cristian Popescu, au prezentat lucrările realizate sub coordonarea  cadrelor didactice universitare: "Aspretele, peştişorul de aur din Făgăraş - cea mai periclitată specie din Bazinul Dunării", "Impactul pesticidelor asupra ecosistemelor acvatice", "Protecţia juridică - mijloc pentru utilizarea durabilă a Fluviului Dunărea" şi "Specii de păsări rare, vulnerabile şi periclitate în bazinul mijlociu al râului Argeş". Iniţiativa aparţine Administraţiei Bazinale de Apă Argeş-Vedea, obiectivul fiind încurajarea tinerilor pentru a se pregăti în acest domeniu, dar şi formarea viitorilor specialişti în gospodărirea apelor. Şedinţa a fost urmată de o plimbare pe fluviul Dunărea cu nava "Sarmisegetusa". În acest timp, pe esplanada Dunării, 60 de copiii de gradiniţă şi şcoală primară au sărbătorit "Ziua Dunării" prin desene pe asfat, concursuri şi jocuri pregătite de personalul SGA Giurgiu. Copiii au fost premiaţi şi plimbaţi cu nava pe Dunăre, ne-a informat directorul A.B.A.A.V., ing. Bogdan Florian Gorunescu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It