"În primul rând, ASCULTĂ!"
Campania se desfăşoară în perioada 12-30 iunie 2017, iar instituţiile implicate sunt DSP Argeş, în parteneriat cu Centrul Judeţean de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog. Este o iniţiativă de creştere, pe baze ştiinţifice, a sprijinului pentru prevenirea consumului de droguri, fiind astfel o investiţie efectivă în bunăstarea copiilor şi tinerilor, a familiilor şi a comunităţilor din care fac parte aceştia. Acţiunile de informare-educare-comunicare planificate în unităţi de învăţământ preuniversitar din judeţ vor sublinia importanţa unei atitudini vigilente şi responsabile din partea adulţilor - părinţi, educatori, personal din serviciile preventive, decidenţi - şi vor încuraja copiii şi tinerii din comunităţile noastre să stea departe de droguri. La nivel mondial, 200.000 oameni mor în fiecare an din cauza supradozelor. Drogurile nu afectează doar consumatorii. Acestea provoacă familiilor şi celor dragi, dificultăţi enorme şi suferinţă. Tulburările cauzate de consumul de droguri subminează relaţiile cu persoanele apropiate, deteriorează viaţa familială şi pot ruina oportunităţile copiilor si tinerilor de educaţie şi angajare. Impactul acestora se resimte în comunităţi, sistemele de justiţie penală şi în întreaga societate.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
