Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 04:16

Exerciţiu al Ambulanţei Curtea de Argeş

Ieri, în municipiul nostru s-a organizat o simulare ce a vizat modul de reacţie al participanţilor la trafic şi al pietonilor, în cazurile de urgenţă ale echipajelor de la Ambulanţa Curtea de Argeş. Ideea vine în scopul de a-i face pe cetăţeni să conştientizeze importanţa de a acorda prioriate echipajelor medicale, atunci când au aprinse semnalele acustice şi luminoase. În cele mai multe cazuri, câteva minute de întârziere, cauzate de blocaje în trafic, pot face diferenţa dintre viaţă şi moarte. Iniţiativa aparţine Ministerul Afacerilor Interne, aripa Rutieră, iar implicarea serviciului de Ambulanţă s-a făcut pentru a asigura motivarea acestei acţiuni. În municipiul nostru s-a mai organizat un astfel de exerciţiu. Atunci au fost implicaţi şi elevi de la C.N.V.V., care le-au oferit participanţilor la trafic flyere cu scopul de a le atrage atenţia asupra faptului că au obligaţia legală, dincolo de cea morală, de a acorda prioritate echipajelor medicale. Mai trebuie subliniat faptul că nu au participat echipajele operative, care au răspuns apelurilor de urgenţă pentru a nu perturba activitatea. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It