Un alt "bau bau" pentru aspiranţii la carnetul de conducere: proba practică se înregistrează audio-video!
Pentru asigurarea şi verificarea legalităţii examenului de obţinere a permisului de conducere, modul de desfăşurare a probei practice se va înregistra atât video, cât şi audio. La începutul lunii iulie, acest sistem de înregistrare audio-video a fost implementat cu succes în municipiul Bucureşti şi în judeţul Ilfov, urmând ca programul să fie instalat etapizat la nivelul tuturor serviciilor publice comunitare regim permise de conducere şi înmatricularea autovehiculelor din ţară. În Argeş, sistemul este funcţional începând de ieri. Concret, pe autovehiculele folosite pentru proba practică a permisului auto se vor instala sisteme tehnice de monitorizare fixe şi se vor orienta paralel cu partea carosabilă, astfel încât să surprindă traficul pe direcţia de deplasare înainte a autovehiculului. Stocarea datelor se realizează astfel încât să permită identificarea exactă a înregistrărilor după numele examinatorului, ziua şi ora examinării. În cazul în care candidatul contestă rezultatul acestei examinări, înregistrările vor fi puse la dispoziţia instanţei competente. De asemenea, ora de începere a probei practice organizate la Piteşti va fi 08.30, cu 30 minute mai devreme decât în prezent.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
