A alunecat 150 m pe munte, dar a scăpat cu viaţă!
Un turist în vârstă de 22 ani poate să se considere un mare norocos, după ce a alunecat 150 m şi a scăpat cu viaţă. Bărbatul se afla vineri, în drumeţie, în zona Bâlea Lac, când a simţit că-i fugea pământul de sub picioare. Salvamontiştii spun că a călcat pe o limbă de zăpadă rămasă netopită, dar din fericire, unde a căzut nu erau bolovani mari şi asta a făcut diferenţa dintre viaţă şi moarte. La intervenţie au participat un echipaj cu ambulanţa SMURD de prim ajutor calificat de la Punctul de Lucru Cota 2000 şi cei de la Salvamont. Tânărul prezenta traumatism cranio-cerebral şi facial şi leziuni la membrele inferioare şi a avut nevoie de îngrijiri medicale la faţa locului. Pentru mai multe investigaţii medicale a fost preluat de un echipaj al ambulanţei de la Sibiu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
