Acţiune pentru siguranţa pietonilor
Zilele trecute, Direcţia Rutieră din cadrul IGPR a coordonat o acţiune la nivel naţional pentru prevenirea evenimentelor rutiere produse din cauza neacordării priorităţii de trecere pietonilor aflaţi în traversarea regulamentară a drumului public. La acţiunile organizate au participat 2.415 agenţi, dintre care 1.781 din cadrul structurilor Poliţiei Rutiere. În urma activităţilor desfăşurate au fost aplicate 9.858 sancţiuni contravenţionale pentru nerespectarea regulilor de circulaţie, 759 dintre acestea fiind pentru neacordarea priorităţii de trecere pietonilor aflaţi în traversarea regulamentară a drumului public şi 230 pentru neacordarea priorităţii de trecere vehiculelor care au acest drept. Totodată, poliţiştii au reţinut 459 permise de conducere pentru nerespectarea altor norme rutiere. În cadrul acţiunilor efectuate, poliţiştii au constatat 93 infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi 26 de altă natură.
Oamenii legii vor continua acţiunile pentru siguranţa traficului rutier şi prevenirea evenimentelor negative în trafic şi în perioada următoare. Poliţia Rutieră le recomandă pietonilor ca traversarea drumurilor publice să se facă numai prin locurile special amenajate şi semnalizate prin indicatoare sau marcaje şi numai pe culoarea verde a semaforului, iar în lipsa acestora pe la colţul străzilor şi numai după ce s-au asigurat temeinic, iar acolo unde nu există amenajate trotuare sau poteci laterale, deplasarea să se realizeze numai pe partea stângă a drumurilor, cât mai aproape de marginea acestora.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
