Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:19

Intervenţie în Munţii Făgăraş: turist de 63 ani cu piciorul rupt!

A fost nevoie de 8 salvamontişti, 4 de la formaţiunea din Argeş şi 4 din Sibiu, ca să preia un turist care a suferit o fractură la glezna dreaptă. Incidentul s-a produs în zona Portiţa Călţunului, considerată un traseu destul de dificil, aşa cum s-a dovedit şi în cazul de faţă. Intervenţia a fost solicitată duminică după amiază, iar în câteva ore salvamontiştii au ajuns la grupul de turişti. După ce i-au acordat primul ajutor bărbatului de 63 ani, l-au coborât la Piscu Negru, acolo unde-l aştepta o ambulanţă SMURD. Deşi iniţial se anticipase că intervenţia va dura până la miezul nopţii, Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş, ne-a declarat că bărbatul a fost predat echipajelor medicale în jurul orelor 22.30. De la munte, bărbatul a ajuns la Spitalul Municipal, acolo unde i s-au acordat mai multe îngrijiri medicale. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It