Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:15

Şi au venit americanii!

Trecerea convoaielor militare a blocat traficul în Piteşti şi localităţile limitrofe şi a atras atenţia argeşenilor, care s-au împărţit în două tabere: cei care îi aşteptau şi cei care nu! Luni după-amiază, însoţiţi de Poliţia Militară şi agenţii de la Rutieră, zeci de TAB-uri şi autovehicule militare îşi făceau apariţia în judeţ, iar cu cel puţin o jumătate de oră înainte, traficul a fost îngreunat la intrarea în Piteşti. Înainte de trecerea convoiului, de la Curtea de Argeş s-a blocat circulaţia şi s-a redirecţionat de la Merişani către Budeasa. Cei mai mulţi oameni prinşi în trafic nu cunoşteau motivul pentru care nu pot înainta de la Dobrogostea, iar când s-a aflat că este vorba de un exerciţiu al Armatei, replica unui şofer a fost simplă: "În sfârşit, au venit americanii!..." Desfăşurarea de forţe este dată de organizarea exerciţiului GETICA SABER - 17 la care participă aproximativ 1.700 militari români ce aparţin Diviziei 2 Infanterie "Getica", Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată "Unirea Principatelor" şi Brigăzii 8 LAROM "Alexandru Ioan Cuza", împreună cu aproximativ 2.500 militari din armata SUA şi aproximativ 500 militari din armatele Armeniei, Croaţiei, Statului Muntenegru şi Ucrainei. Exerciţiul multinaţional Saber Guardian 2017 (SG 17) este planificat de Comandamentul Forţelor Armate ale SUA din Europa (USEUCOM) şi condus de Forţele Armate ale SUA din Europa (USAREUR). Se desfăşoară în perioada 8-22 iulie, fiind organizat anual începând din 2013 până în prezent, prin rotaţie, pe teritoriile naţionale ale Bulgariei, României şi Ungariei.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It