Pentru împuşcarea urşilor se aşteaptă legiferarea ordinului de ministru

La începutul acestei luni, ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, anunţa că a emis un ordin de ministru privind cota de intervenţie pe carnivorele mari. Numărul stabilit pentru 2017 este de 350, iar cum suntem la jumătatea anului, derogarea este dată pentru 175 exemplare. Ieri, Armand Chiriloiu, directorul Direcţiei Silvice Argeş, ne-a declarat că deocamdată nu s-au luat niciun fel de măsuri pentru demararea acţiunilor de vânătoare: "Aşteptăm să vedem ordinul ministrului, care acum este în dezbatere publică. Abia după ce vom intra în posesia formei scrisă a ordinului vom şti ce avem de făcut." Ministrul Mediului a mai transmis că ordinul este pus pe site-ul Ministerului pentru dezbatere publică din data de 5 iulie şi că se face referire directă la siguranţa şi sănătatea cetăţeanului.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
