Copil rătăcit pe Valea lui Stan
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Argeş a fost sesizat printr-un apel la 112 că s-a pierdut un copil care făcea parte dintr-un grup aflat în drumeţie pe traseul turistic Valea lui Stan. Având în vedere că în aceea zonă este des întâlnită prezenţa urşilor, jandarmii montani, împreună cu 3 salvamontişti, au plecat în căutarea copilului. Puştiul se afla în vacanţă împreună cu alţi vreo 50 copii şi erau însoţiţi de cadre didactice. În funcţie de informaţiile primite, echipajele care au plecat în căutări au stabilit trasee posibile unde putea să se ducă, iar una din variante a fost şi Stâna Lunci. De la unul dintre ciobanii de la această stână, jandarmii au primit informaţii despre persoana rătăcită. Din fericire, acţiunea de recuperare a puştiului nu a durat mai mult de o oră, a fost preluat în siguranţă şi dus la baza Barajului Vidraru, de unde a fost preluat de coordonatorul de grup.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
