Muzeul Judeţean şi Muzeul Goleşti - fără autorizaţii de securitate la incendiu!
De curând, ISU Argeş a transmis bilanţul controalelor executate la unităţile culturale din judeţ. Mai exact vorbim despre teatre, muzee, biblioteci, case de cultură, case memoriale, cinematografe şi filarmonici. Numărul total de obiective identificate şi incluse în evidenţele pentru control este 68, din care, până la sfârşitul lunii iunie, au fost verificate 42. Filarmonica Piteşti s-a situat în categoria obiective controlate care au fost puse în funcţiune fără obţinerea autorizaţiei de securitate la incendiu şi pentru care fusese emis aviz de securitate la incendiu, care are acum documentaţia necesară obţinută. În judeţ sunt alte 5 obiective controlate care funcţionează fără deţinerea autorizaţiei de securitate la incendiu, deşi era obligatorie deţinerea acestui document. Este vorba despre Casa de Cultură "Pr. Ion Ionescu" din Topoloveni, Casa de Cultură a Studenţilor din Piteşti, Casa de Cultură "Ilie Predescu" din Şerbăneşti, Muzeul Judeţean Argeş şi Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti. De asemenea, în cadrul verificărilor efectuate de reprezentanţii ISU Argeş s-au mai constatat şi alte nereguli: 222 care ţin de ordin organizatoric privind SPSU, din care 115 organizatorice, 10 de pregătire, 10 constructive şi 50 tehnice. După aceste controale au fost soluţionate 36 situaţii şi s-au dat 94 avertismente.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
