Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:20

Primăria Curtea de Argeş l-a omagiat pe Regele Ferdinand, Întregitorul României Mari 

Din partea administraţiei municipale s-a depus ieri o coroană de flori la mormântul Regelui Ferdinand I, la comemorarea a 90 ani de la deces. După o domnie de 13 ani, marcată de două evenimente istorice majore pentru români - participarea la Primul Război Mondial (1916-1919) şi făurirea statului unitar, Ferdinand I se stingea la Sinaia, la numai 62 ani, după o lungă suferinţă. Regele a suferit de nemiloasa boală de cancer. Singurul monarh care a reuşit să domnească peste o ţară mare, întregită, la care visaseră înaintaşii săi, a fost Ferdinand I, "regele tuturor românilor". Pe jerba de flori depusă la locul de odihnă veşnică al regelui este scris mesajul: "Glorie eternă, Regele Ferdinand cel loial!". Delegaţia care a depus coroana de flori a fost formată din viceprimarul Gabriel Jubleanu, consilierul local Ana Maria Rovenţa, Gabriel Nastea, directorul AQUATERM şi Ştefan Dumitrache, managerul Muzeului Municipal. "Azi se împlinesc 90 ani de la trecerea la cele veşnice a Regelui Ferdinand I, un om de un mare caracter, o mare nobleţe sufletească. A reuşit să iubească ţara aceasta mai mult decât orice! A decedat neaşteptat de repede... Născut fiind în 1865, suferea de cancer intestinal. A murit cu inima neîmpăcată pentru că fiul său, Carol, renunţase la tron pentru Elena Lupescu şi fugise din ţară, ceea ce a dus la instaurarea unei Regenţe. După moartea sa, titlul de rege i-a revenit lui Mihai I care, iată, împlineşte cu această ocazie 90 ani de la încoronare. Îi dorim pe această cale multă sănătate Majestăţii Sale, căci este un fapt unic în istorie ca un rege să apuce să serbeze 90 ani de la încoronarea sa", ne-a declarat Ştefan Dumitrache.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It