Urşii fac măcel pe păşunile alpine din Masivul Făgăraş - "Mi-e frică să nu ne omoare şi ciobanii!..."
Temerea a fost exprimată în redacţia ziarului nostru de către preşedintele Asociaţiei Crescătorilor de ovine "Nuculeţ", de la Valea Iaşului. Vasile Ungureanu, căci despre el este vorba, cel cunoscut în comună, dar şi prin mediile fotbalistice drept "Pişcoci", este un tip întreprinzător care a adunat cu asociaţii circa 1.000 capete de ovine. Pe izlazul Nuculeţ, asociaţia a construit o stână modernă din fondurile primite ca subvenţii prin APIA, care adăposteşte mare parte din ovine în afara periodei păşunatului alpin de vară. Acesta se desfăşoară în Muntele Marginea, din Masivul Făgăraş, pe păşunile concesionate de la Consiliul Local Valea Iaşului. Vasile Ungureanu ne-a vizitat la redacţie, după ce coborâse de la stâna din munte unde se dusese ca să-i aprovizioneze pe ciobani cu cele trebuincioase. "Acolo avem de la începutul lunii iunie circa jumătate din efectivele noastre de ovine, de care se îngrijesc 3 ciobani ajutaţi de 10 câini. În zonă mai sunt în Muntele Comarnic păstori cu circa 700 oi, de la Cicăneşti, vecini cu ei, cu un efectiv aproximativ egal cei de la Verneşti (Valea Danului) şi în Muntele Florea, cu aproximativ 800 oi, cei de la Cărpeniş (Cepari). Nu este ceva neobişnuit ca lighioanele codrului să atace când şi când stânele, dar ca anul acesta, parcă n-a mai fost vreodată. Sau cel puţin aşa spun ciobanii care de-o viaţă urcă la munte la începutul fiecărei veri... Acolo, sus, s-a pripăşit anul ăsta o namilă de urs ceva de speriat, nu alta! Cei care l-au văzut, mi-au spus că e mai mare ca măgarul la înălţime şi estimau să aibă câteva sute bune de kilograme. Fiara este atât de puternică încât nu se sinchiseşte de câini sau de ciobani, dă iama la stână, face prăpăd prin oi, de parcă ar fi însetată de sânge şi pleacă cu prada. Degeaba-l se chinuie câinii să-l oprească, are blana şi pielea groasă şi când îl muşcă, se întoarce spre ei ameninţător cu colţii şi ghearele lui uriaşe, care impun respect paznicilor stânei... Prima dată, jivina a lovit la Comarnic, la numai câteva zile după ce urcaseră oile la munte, apoi a urmat Marginea, la noi. Ce să vă mai spun, nu poţi şti unde va apărea, căci se duce unde-i trăzneşte lui prin cap, când îl răzbeşte foamea... În noaptea de 17 spre 18 iulie a făcut un adevărat măcel la Comarnic: a sfâşiat patru oi în târlă, plecând cu una în pădure la bârlogul lui, în ciuda câinilor care-l înconjuraseră! Din câte mi-au povestit ciobanii noştri, în noaptea următoare a încercat din nou tot acolo, dar nu s-a putut apropia, căci era aşteptat, aşa că s-a îndreptat spre stâna celor de la Verneşti. Dar cum se făcuse ceva zarvă cu câinii care se ţineau ciotcă de el şi cum ciobanii dăduseră gură de răsunau văile, a cotit-o spre Marginea. De la noi a reuşit atunci să fure o oaie, deşi ciobanii şi câinii l-au înfruntat deschis. Unul dintre ciobanii noştri, Gabrian, a scăpat ca prin minune de prădătorul cu care ajunsese faţă în faţă şi se dăduse la el: a avut norocul să se împiedice şi să cadă şi cum câinii îl muşcau, l-a lăsat în pace pe om, încercând să-şi protejeze de hărtăneală blana proprie şi să păstreze oaia smulsă din târlă!... A reuşit până la urmă, dar ce mi-e mie frică e ca nu cumva - Doamne fereşte! - sub colţii şi ghearele namilei ăleia de urs însetat de sânge, care are un comportament de lup, să nu cadă şi vreun om. Nici nu ştim ce să mai facem şi cui să ne mai plângemâ ca să ne protejeze de fiarele codrului vieţile şi animalele..."
Apel către autorităţi: interveniţi înainte să înregistrăm moartea unor oameni!
Atacurile urşilor s-au banalizat de-a dreptul în cursul a cestui an, pentru că sunt semnalate cam prin toate zonele ţării. Şi nu este vorba numai despre masivele muntoase unde se desfăşoară păşunatul de vară. Urşii au coborât şi prin satele de la poale, dar parcă au plecat în transhumanţă şi spre zonele de câmpie. Spre exemplu, în zona noastră, au devenit o prezenţă aproape cotidiană pe Transfăgărăşan, iar alţii mai îndrăzneţi şi-au găsit sălaş pe la odăi de câmp ori prin pădurile de la Corbeni sau de la Muşăteşti. Fiind animale omnivore, consumă cu mare plăcere nu numai fructele de pădure, dar şi ale pomilor din plantaţiile întreţinute de oameni şi, bineînţeles, nu se dau în lături şi de la carne, căci sunt şi carnivore. Să nu uităm că urşii, ca şi alte animale sălbatice, au un simţ special al proprietăţii şi când se instalează undeva, se simt stăpâni şi-şi apără hotarele cu toate armele lor. Oamenii sunt dezavantajaţi în această confruntare pentru teritorii, deoarece legea protejează animalele sălbatice şi-i lasă pe ei să se descurce cum vor şti şi cum vor putea. Iar temerea exprimată de către Vasile Ungureanu este reală, deoarece pe Valea Argeşului, urşii au ucis oameni de-a lungul timpului şi chiar acum câţiva ani, la Corbeni. Cât despre ciobani, ce să mai zicem: duc o viaţă riscantă, în care se pot baza doar pe bâtele lor şi pe cei mai buni prieteni ai oamenilor, câinii. Care sunt total dezavantajaţi în lupta cu urşi de dimensiunile celor despre care ne-a povestit Vasile Ungureanu. Plângerile cetăţenilor s-au strâns în grămezi probabil impresionante pe la autorităţile care pasează de la una la alte responsabilitatea rezolvării acestei probleme delicate. Din când în când mai apare câte un comunicat ce se vrea liniştitor, cum că - vezi, Doamne! - nu ştiu care minister analizează situaţia pentru identificarea soluţiilor de aplicat. Sigur că şi Ungureanu, ca şi alţii asemeni lui, va depune sesizări la forurile abilitate, dar dacă vor fi uitate în cine ştie ce sertare, ca şi cele de dinainte, se vor alege cu praful de pe tobă, deşi plătesc taxe şi impozite ca deţinători de animale, proprietari sau concesionari de terenuri ş.a.m.d. Adevărul este că efectivul de urşi s-a înmulţit peste măsură, iar relocările au efectul unor injecţii administrate unor morţi în scop de resuscitare. Păcat că trebuie să constatăm că în România zilelor noastre, animalele au mai multe drepturi şi sunt mai bine protejate decât oamenii. Situaţia se acutizează de la zi la zi, astfel că se cere fermitate din partea autorităţilor din Olimpul Puterii!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
