Familia biologică a băiatului argeşean adoptat în America a fost găsită!
Povestea tânărului din Curtea de Argeş adoptat în S.U.A., care-şi caută familia biologică, va avea un final fericit. După ce ziarul nostru a mediatizat cazul băiatului născut Marin Oprea, ca fiu al Ilenei Oprea (nume de fată Budreală) şi recunoscut de soţul acesteia, Gheorghe Oprea, rudele au luat legătura cu noi şi ne-au oferit informaţii preţioase, care vor schimba radical cursul mai multor vieţi. Georgiana Geambaşu, o argeşeancă cititoare fidelă ziarului nostru, a rămas înmărmurită când a dat peste materialul în care noi lansam apelul către concitadini de a-l ajuta pe băiatul înfiat peste Ocean să-şi cunoască părinţii şi locurile natale. Concret, aceasta şi mama băiatului sunt verişore primare şi cunoaşte foarte bine povestea respectivei familii, aşa că bucuria i-a fost peste măsură când a auzit că fiul verişoarei sale este bine şi chiar doreşte să-i cunoască pe ai lui. "Mamă-sa a trecut printr-o experienţă de viaţă asemănătoare, căci şi pe ea au abandonat-o părinţii de mică şi a crescut tot prin orfelinatul de la Câmpulung. Tatăl meu cu mama ei au fost fraţi, ea fiind - deci - verişoară cu mine. Părinţilor mei, care îi erau unchi, le-a fost milă de ea şi au luat-o în familia noastră, unde au crescut-o câţiva ani. O mai duceau înapoi, o mai luau acasă în vacanţe, până s-a făcut mai mare. De băiat mi-a părut rău când am văzut că a avut aceeaşi soartă, dar pot spune că el a fost mai norocos dacă a fost înfiat de o familie tocmai acolo, pentru că i-au oferit o viaţă mai bună. M-am gândit deseori la cum ar fi dacă vreodată va dori să ne cunoască pe toţi, mai ales când mai vedeam pe la televizor câte un caz din acesta rezolvat. Îi spuneam şi Ilenei, iar ea îmi zicea că nu crede aşa ceva, că nu ar mai avea la ce o căuta băiatul pe ea... Probabil se gândea că acesta va refuza să o cunoască, dar se vede că el, de fapt, doreşte să vină la ea! După ce am citit în ziar, am stat şi m-am gândit cum să-i spun ei despre copil, pentru că este mai bolnavă şi mă gândeam să nu o dea peste cap această veste, dar, în cele din urmă, am sunat-o şi i-am zis pur şi simplu exact aşa cum am citit din articolul dvs.", ne-a explicat femeia, profund emoţionată de veştile proaspete. Am reuşit astfel să ajungem la sora băiatului, Mariana, care ne-a mărturisit că se bucură foarte mult că, în sfârşit, va putea să-şi cunoască unicul frate. "Mama locuieşte la mine şi, din păcate, starea ei de sănătate nu este una foarte bună, aşa că a fost un pic mai greu să discutăm cu ea despre aceste lucruri. Dar după ce a stat şi s-a gândit mai bine, mi-a spus că este de acord să-l cunoască. Eu, vă daţi seama, îmi doresc mult să-l văd şi de aceea vă rog să-i transmiteţi că este aşteptat acasă la noi, că va fi primit fără doar şi poate şi vom sta de vorbă cu el! Cu Antonia nu ştiu cum vom putea proceda, pentru că, deşi cunosc unde este şi cine a înfiat-o, nu am putut ţine legătura cu ea, pentru că nu doreşte acest lucru. Dar eu, sora lui mai mare, îl voi primi la mine, aşa că spuneţi-i să vină cu încredere!", ne-a declarat aceasta la telefon.
După ce am pus cap la cap informaţiile primite, am comunicat şi noi mai departe veştile minunate, către Ileana Cunniffe Băiescu, buzoianca stabilită în Irlanda care ne-a contactat şi ne-a cerut ajutorul pentru soluţionarea acestui caz. Urmează să intrăm în legătura cu tânărul şi familia sa din S.U.A. şi să-l ajutăm să ajungă la destinaţie, acasă, să-şi îmbrăţişeze mama biologică, după 25 de ani!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
