Surpriză pentru poliţişti: suspecţii de furt - cu plantaţia de canabis în curte!
Zilele trecute, poliţiştii de la Secţia Rurală Lunca Corbului au efectuat o percheziţie domiciliară la Săpata, în cadrul unui dosar penal de furt. Pe principiul "Unde dai şi unde crapă!", în curtea celor doi suspecţi s-au găsit mai multe plante de canabis. În urma percheziţiei au fost identificate şi ridicate în vederea continuării cercetărilor 17 plante de canabis, în diferite stadii de dezvoltare, precum şi ustensile necesare creşterii şi dezvoltării acestora. Cazul a fost preluat de poliţiştii de la Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Piteşti, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. - S.T. Piteşti, iar din cercetări a reieşit că în perioada aprilie-iunie, cei doi suspecţi, un bărbat şi o femeie, în vârstă de 28, respectiv 33 ani, ar fi cultivat canabis în curtea locuinţei. La data de 21 iulie, în urma administrării probatoriului, cei doi au fost reţinuţi pentru 24 ore, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trafic de droguri de risc fără drept, iar la data de 22 iulie, Tribunalul Argeş a emis pe numele acestora mandate de arestare preventivă pentru 30 zile.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
