Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:19

Poveste cu final fericit: rătăciţi pe munte, găsiţi în viaţă!

Doi turişti din Galaţi, un bărbat în vârstă de 37 ani şi prietena lui (38 ani), au fost daţi dispăruţi de unul din părinţii rămaşi acasă care nu a mai putut să-i contacteze. Tatăl îngrijorat a sunat la 112 şi le-a cerut ajutorul autorităţilor să-i caute pe cei doi. Marţi, în jurul prânzului s-au format echipe mixte, formate din poliţişti, jandarmi montani şi salvamontişti, care au plecat să-i caute. Cum informaţiile oferite indicau faptul că duminică au plecat de pe Leaota către Vf. Omu, pe traseul Crucea Albastră, echipele şi-au format un perimetru şi posibile trasee. Din fericire, această poveste a avut un final fericit, pentru că la nici 4 ore s-a transmis că au fost găsiţi în viaţă, fiind campaţi pe traseul montan, între Valea lui Coman şi Leaota. Erau în afara oricărui pericol, numai că se aflau într-o zonă fără semnal, acesta fiind singurul motiv pentru care nu i-au contactat pe cei de acasă. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It