Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:23

Doborât de vânt pe munte, un biciclist a ajuns în prăpastie

Un tânăr în vârstă de 20 ani din judeţul Argeş, care voia să ajungă pe Vf. Omu cu bicicleta, a căzut într-o prăpastie de aproape 200 m, sub privirile neputincioase ale prietenilor săi şi ale altor turişti aflaţi în zonă. Intervenţia salvamontiştilor a fost considerată una delicată, din cauza multiplelor traumatisme la coloană şi cap pe care le prezenta victima. După circa 4 ore, tânărul a fost transportat la Piatra Arsă, de unde a fost preluat de o ambulanţă. Sfârşitul de săptămână a fost unul încărcat pentru salvamontişti, care au fost solicitaţi la 52 acţiuni pentru salvarea a 55 persoane. În ţară au fost de serviciu peste 400 salvatori montani în peste 80 baze, posturi şi refugii. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It