Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:13

Avansări la ISU Argeş

Data de 1 august reprezintă o zi importantă pentru personalul inspectoratului judeţean, pentru că în fiecare an, acum, se înaintează la termen în gradul următor militarii pompieri care au îndeplinit sau îndeplinesc stagiul minim în grad în cursul anului respectiv şi celelalte condiţii stabilite prin actele normative în vigoare. Respectând tradiţia, la sediul ISU "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş a avut loc festivitatea de avansare în grad a 12 cadre militare, ofiţeri şi subofiţeri, care au primit astfel recunoaşterea abnegaţiei faţă de profesia nobilă pe care şi-au ales-o. Prin ordinul ministrului Afacerilor Interne au fost avansaţi în grad 4 ofiţeri, iar prin ordin al inspectorului şef al ISU Argeş, au fost înaintaţi în grad 8 subofiţeri. Lista îi cuprinde pentru gradul de locotenent colonel pe insp. şef. mr. Bogdan Olar, mr. Dragoş Cătălin Văduva şi mr. Dănuţ Nicuşor Prunescu. De luni, gradul de căpitan îl are lt. Octavian Marius Berevoianu, iar cel de plutonier major următorii: plt. Mihai-Alexandru Alexeanu, plt. Dragoş-Ionuţ Bărbulescu, plt. Ionuţ-Lucian Rolea, plt. Romeo Safta şi plt. Silviu Vuică. De asemenea, de la 1 august vor avea gradul de plutonier pompierii următori: sg. maj. Daniel Bădiţeanu, sg. maj. Constantin-Daniel Safta şi sg. maj. Ionuţ-Florin Samoilă. Festivitatea de avansare a avut loc în cadru restrâns, la sediul inspectoratului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It