Ciobani din Argeş, la întâlnire cu ministrul Daea
La sfârşitul săptămânii trecute, ministrul Agriculturii s-a aflat în judeţul Hunedoara, comuna Orăştioara de Sus, unde a fost alături de câţiva gospodari aflaţi în plină campanie de recoltat la triticale. De aici, ministrul Daea s-a deplasat la Sibiu, comuna Jina, unde a fost invitat să participe la unul din cele mai importante festivaluri ale oierilor, intitulat "Sus pe muntele din Jina", unde a stat de vorbă cu cei prezenţi şi a ascultat problemele cu care se confruntă aceştia. "Bunicul meu îmi spunea următorul lucru: lâna e gaj pentru bancă. Şi era asigurat un împrumut! Laptele de la oi se adună greu, din vârful muntelui. Carnea oii şi brânza o mănâncă toţi. Şi bine fac, pentru că este bună şi valoroasă!", le-a spus ministrul Petre Daea ciobanilor din Sibiu, Alba, Vâlcea şi Argeş, aflaţi la acea manifestare. Apoi, duminică seara, ministrul Agriculturii s-a îndreptat către judeţul Botoşani, comuna Manoleasa, unde au fost puse în funcţiune 6 agregate de pompare, pe canale existând deja apă pompată din Prut. "După mai bine de 20 ani, nimeni nu mai credea că apa va circula prin aceste canale", a afirmat ministrul.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
