De ziua lor, salvamontiştii au sărbătorit prin muncă
Data de 1 august este Ziua Naţională a Salvamont România, iar salvatorii montani din Argeş au ales să sărbătorească prin organizarea unui exerciţiu de evacuare din abrupt a unei persoane accidentate. "Totul s-a desfăşurat în zona Bazei de salvare montană Cota 2000 Transfăgărăşan. De data asta, totul a fost doar un exerciţiu. Vă dorim tuturor să petreceţi clipe frumoase pe cărări de munte", a transmis Cristian Toma. La începutul acestei săptămâni s-au împlinit 48 ani de activitate oficială Salvamont în România, cu peste 6.500 intervenţii anual desfăşurate de cele 24 structuri judeţene şi cele 18 structuri locale. Serviciul are mai mult de 120 baze, posturi şi refugii Salvamont, din care fac parte aproape 750 salvatori montani angajaţi şi voluntari.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
