Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 08:31

Hramul Catedralei Arhiepiscopale, la 500 ani de la sfinţire

Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeş şi-a sărbătorit hramul şi mii de pelerini veniţi încă de luni seara au avut ocazia să se închine la moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia, care au fost scoase în pridvorul paraclisului arhiepiscopal. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către ÎPS Calinic, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, în baldachinul din faţa Catedralei Arhiepiscopale. În cuvântul de învăţătură, Chiriarhul Eparhiei a evidenţiat rolul important al Maicii Domnului care mijloceşte neîncetat pentru mântuirea neamului omenesc. Mai mult, înaltul ierarh argeşean a vorbit credincioşilor despre moştenirea de mare preţ pe care a lăsat-o domnitorul Neagoe Vodă Basarab tuturor românilor. După oficierea Sfintei Liturghii a fost săvârşită slujba parastasului pentru toţi ctitorii şi binefăcătorii Catedralei Arhiepiscopale, care, de-a lungul timpului, au contribuit pentru a păstra şi restaura frumoasa ctitorie a domnitorului Neagoe Vodă Basarab. Fiind un an aniversar pentru Eparhia Argeşului şi Muscelului, ÎPS Calinic a oferit distincţia eparhială "Crucea Basarabă" slujitorilor de la Centrul Eparhial: protosinghel Caliopie Ichim, consilier economic şi construcţii bisericeşti, preot Nicolae Dinică, consilier administrativ bisericesc, preot Alexandru State, protoiereu Curtea de Argeş, preot Paul Valentin Solomon, eclesiarhul Catedralei Arhiepiscopale şi preot Toma Spoială - slujitor al Catedralei. Piatra de temelie la actuala Catedrală Arhiepiscopală din Curtea de Argeş a fost pusă în anul 1512. Ctitorul principal este Sf. Neagoe Vodă Basarab care a reuşit să termine lucrările în anul 1517. În data de 15 august, în urmă cu 500 ani, monumentala biserică a fost sfinţită de un sobor impresionant de arhierei, preoţi şi diaconi. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It