Proiect pentru creşterea valabilităţii paşapoartelor la 10 ani
În cadrul unei întâlniri la nivelul Ministerului Afacerilor Interne s-a decis schimbarea termenului de valabilitate al paşaportului. Astfel, acestea urmează să fie valabile 10 ani, nu 5 ani, cum este în prezent. Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a confirmat că a fost iniţiat proiectul de lege: "Este adevărat că în această perioadă de vară vorbim despre două-trei luni de zile când numărul cererilor de solicitare de paşaport creşte, procentul de creştere este semnificativ, vorbim de 80-90% şi în multe judeţe chiar s-a dublat faţă de restul anului. Din păcate, nu se poate dubla în acest moment nici numărul de personal, nici numărul de ghişee. Deficitul de personal se resimte şi în acest domeniu. Nu putem configura un sistem doar pentru a răspunde la valorile lui extreme, ci îl configurăm pentru media de accesări şi pentru a face faţă unor perioade de vârf." Ministrul a mai subliniat că există şi posibilitatea programării online, iar românii din străinătate pot depune actele necesare preschimbării paşapoartelor la consulate.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
