Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 09:39

Poveşti din Munţii Făgăraş

Turiştii care au parte de evenimente neplăcute sau de surprize din partea celorlalţi care au fost pe munte în aceeaşi perioadă cu ei îşi povestesc păţaniile în mediul online. Una dintre aceste întâmplări a fost relatată de Attila Bakos: "Împreună cu fiul meu şi cu un prieten de-al lui, coborând de pe munte pe la Fereastra Zmeilor după ce am fost pe Moldoveanu, am schimbat traseul şi am coborât pe la refugiul de acolo. Am ajuns pe drumul de piatră, unde după circa un sfert de oră de mers am găsit o cheie de maşină Seat. M-am gândit imediat cum să-l ajut pe omul care pierduse cheile. Ajungând la şosea, am văzut trei maşini parcate, printre care şi un Seat alb. Am apăsat pe cheie pe deschis şi, ce să vezi, era maşina cu pricina. Am lăsat o carte de vizită pe bord, la loc vizibil şi am ascuns cheia la o roată. Ne-am îndreptat spre Bâlea 7 km, eram rupţi de oboseală. După o jumătate de oră sună telefonul. Oamenii au ajuns la maşină, le-am spus unde e cheia şi unde suntem noi. Au venit, ne-au mulţumit, m-au dus pe mine până la Bâlea unde aveam maşina şi aşa ne-am dat seama că pe munte nu urcă orice om. Pe munte trebuie să fim uniţi şi să ne ajutăm cum putem şi cu ce putem. Vă doresc cărări bune şi însorite, pe altă dată!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It