A chemat salvamontiştii pentru băşici în talpă
Sâmbătă, la ora 23.48 s-a transmis ultima informare despre acţiunile din cursul zilei ale salvamontişilor argeşeni. O fetiţă de 10 ani a căzut pe traseul Bâlea Cascadă-Bâlea Lac, chiar pe firul cascadei. La sosirea echipajelor din Sibiu şi Argeş micuţa era conştientă, pentru că tatăl a scos-o rapid din apă. A fost transportată la Bâlea Cascadă de unde au preluat-o medicii SMURD. De asemenea, o turistă epuizată a fost transportată de salvamontiştii argeşeni la Tunelul Transfăgărăşan, unde a fost evaluată de către personalul ambulanţei SMURD. Cea de-a treia solicitare a fost cea care le-a "pus capac" salvamontiştilor, nu prin gradul de dificultate, ci prin natura ei. Asta pentru că iniţial au fost anunţaţi că sub refugiul Fereastra Zmeilor era o turistă accidentată, care acuza dureri la picior. Ajunşi acolo, au constatat că "turista care pretindea că are entorsă de gleznă, de fapt făcuse un traseu MULT peste puterile sale, Moldoveanu dus-întors din Capra şi avea... două başici cauzate de încălţămintea neadecvată. Nu tu lanternă, nu tu hanorac, nici ea şi nici colegii de traseu. A cerut o haină de la colegii noştri, spunând textual: <<Daţi-mi o haină să pun pe mine, că mă mănâncă goanga (sic!). Acum, trebuie să mă căraţi, că eu nu mai merg pe jos!>>. A fost cărată cu targa până la maşina care era la 45 minute de locul de unde telefonase la 112!!! Noi? Ne-am făcut treaba! Dar ne întrebăm dacă nu cumva am ajuns să fim luaţi peste picior..."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
