Caz de braconaj în Argeş, s-au sesizat şi autorităţile!
La începutul acestei săptămâni, prin Dispeceratul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă a fost sesizată apariţia unor peşti morţi pe râul Bratia, în localitatea Aninoasa. La faţa locului s-a deplasat o echipă formată din comisari ai Gărzii Naţionale de Mediu - Comisariatul Judeţean Argeş, reprezentanţi ai ISU Argeş, Poliţia Criminalistică din Câmpulung, Asociaţia Vânătorilor şi Pescarilor Câmpulung, cei de la DSVSA Argeş şi de la A.B.A.A.V. S-a constatat că în zona Nevrinţu din comuna Aninoasa, în aval de podul care traversează DJ 732, pe un sector de râu de circa 500 m, sunt puieţi de peşti morţi plutind pe suprafaţa apei. Din primele verificări efectuate în locul respectiv, reprezentanţii instituţiilor mai sus amintite au constat că există suspiciuni de braconaj. "Au fost recoltate două probe de apă care vor fi analizate în laboratorul Administraţiei Bazinale de Apă Argeş-Vedea. De asemenea, reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Veterinară şi Siguranţa Alimentelor Argeş au recoltat probe din peştii morţi, pentru efectuarea analizelor de specialitate. În funcţie de rezultate şi de cercetările specifice, vor fi dispuse măsurile ce se impun în această situaţie", ne-au transmis reprezentanţii Prefecturii Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
