Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:42

Trileptalul nu se mai găseşte la farmacii!

 

Mai mulţi pacienţi români care suferă de epilepsie sunt într-o situaţie disperată de când medicamentul Trileptal, folosit în afecţiuni neurologice a fost retras din farmacii. Lipsa sa a fost notificată de mai mulţi pacienţi şi pe site-ul www.medicamentelipsa.ro, unde se menţionează că "pentru medicamentul Trileptal 300 mg, deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă, compania (…), a notificat Agenţia Naţională a Medicamentului, în luna septembrie, referitor la încetarea comercializării medicamentului în România". Astfel, Trileptal a fost retras de pe piaţă din motive comerciale, iar pacienţii vor trebui să discute cu medicii în vederea indicării unui înlocuitor eligibil.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It