Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:44

Măsuri pentru reducerea deficitului de personal la M.A.I.: mai multe locuri scoase la concurs

 

La propunerea Ministerului Afacerilor Interne, Guvernul României a adoptat, în şedinţa de miercuri, o Hotărâre ce prevede creşterea cifrei de şcolarizare la şcolile de agenţi şi subofiţeri din cadrul M.A.I. Concret, prin aceast act normativ, cifra de şcolarizare pentru şcolile de agenţi şi subofiţeri ale Ministerului Afacerilor Interne va fi crescută la 8.190 locuri pentru anul şcolar 2017-2018, prin organizarea a trei sesiuni de admitere. Prevederea nu vizează Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza", care este singura instituţie de învăţământ a M.A.I. pentru formarea ofiţerilor de poliţie, poliţie de frontieră, pompieri şi jandarmi. Până în prezent, şcolilor de agenţi şi subofiţeri din M.A.I. le era alocat un număr 1.434 locuri/an, însă, în momentul de faţă, deficitul de personal se situează la peste 20.000, acesta fiind accentuat de ieşirile la pensie din ultimii ani. 

"Hotărârea de Guvern adoptată face parte dintr-un pachet legislativ şi managerial care va fi aplicat la nivelul Ministerului Afacerilor Interne având ca scop reducerea deficitului de personal, creşterea gradului de protecţie a angajaţilor şi îmbunătăţirea dotărilor pe care angajaţii M.A.I. le au la dispoziţie. La nivelul Ministerului Afacerilor Interne, cu sprijinul Ministerului Educaţiei Naţionale, a mai fost luată decizia de reducere a perioadei de şcolarizare în şcolile de agenţi şi subofiţeri de la 2 ani la 1 an, prevedere care se aplică din acest an. În acest mod, promoţia 2016-2018 va finaliza cursurile în luna decembrie a acestui an, urmând să fie încadrată de la începutul anului viitor. Prin această modificare, promoţiile vor putea ajunge la un număr de 3.000-5.000 absolvenţi anual. Reducerea perioadei de şcolarizare a fost o măsură analizată temeinic, inclusiv din perspectiva asigurării competenţelor profesionale specifice funcţiilor în care absolvenţii vor fi repartizaţi. Pentru dezvoltarea pregătirii profesionale, agenţii de poliţie vor putea urma programe de formare continuă, aşa cum este cursul de pregătire tactică, care se desfăşoară în prezent la nivelul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti. Acest modul de pregătire tactică susţinut de profesionişti din cadrul Serviciului de Acţiuni Speciale are ca scop perfecţionarea unor proceduri utilizate frecvent în munca de poliţie, cum ar fi: legitimarea persoanelor, controlul bagajelor, oprirea autovehiculelor, folosirea armamentului etc. Cursul de pregătire a început în luna iunie, până în prezent fiind pregătiţi peste 700 poliţişti", au transmis oficialii ministerului de resort. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It