Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:42

După acţiunile din păduri, se văd şi rezultatele jandarmilor

În ultima perioadă, acţiunile în cooperare, dar şi cele punctuale ale Jandarmeriei Argeş s-au intensificat. Astfel, numărul constatărilor de furturi de material lemnos şi de identificare a celor care săvârşesc aceste fapte sunt într-o continuă creştere. Unul dintre cele mai importante rezultate obţinute în cadrul unei verificări pe teren a fost cazul din 25 august, când în punctul Valea Stufoasei din comuna Pietroşani, sat Retevoieşti, au fost identificate două persoane de sex masculin în timp ce secţionau un arbore, fără respectarea normelor legale. De asemenea, la sfârşitul lunii august, efective din cadrul Detaşamentului 7 Câmpulung au executat o acţiune de control, în colaborare cu Asociaţia Obştilor de Moşneni Musceleni - Ocolul Silvic Păpuşa Rucăr, în zona comunelor Lereşti şi Valea Mare Pravăţ, când au surprins mai multe persoane care transportau material lemnos din fondul forestier. Jandarmii au oprit atelajele şi au solicitat documentele de provenienţă şi transport pentru materialul lemnos. Cum nu deţineau documentele necesare, persoanele depistate au fost însoţite la cantonul ocolului silvic în vederea predării materialului lemnos în custodie şi întocmirii proceselor-verbale de constatare a contravenţiilor. 

La începutul acestei luni, efective din cadrul Detaşamentului 1 Jandarmi Mobil s-au deplasat cu o ambarcaţiune din dotarea I.J.J. Argeş în zona Lacului de acumulare Budeasa. Acţiunea nu a rămas fără rezultat, pentru că au observat doi bărbaţi într-o barcă pneumatică, iar când le-au cerut să părăsească locul respectiv, au văzut că aveau la ei şi o plasă monofilament. "Faţă de cele observate, după ce şi-au declinat calitatea, jandarmii au solicitat celor două persoane să le comunice scopul prezenţei lor în acel loc şi ce activitate desfăşoară. Cele două persoane au precizat faptul că au folosit o plasă de tip monofilament cu ajutorul căreia au capturat câţiva peşti din apa Lacului de acumulare Budeasa. Jandarmii au cerut celor două persoane să-i însoţească la mal cu barca în care se aflau, aceştia conformându-se. Cele două persoane au fost legitimate, după care le-au fost solicitate permisele pentru pescuit, iar acestea nu au putut prezenta niciun document, declarând verbal că nu posedă. Persoanele depistate împreună cu bunurile deţinute şi folosite la pescuit de către acestea au fost conduse la sediul I.J.J.Argeş, în vederea continuării verificărilor", ne-a transmis purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Argeş. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It