Decizie pentru urmaşii militarilor morţi în Argeş
În noaptea zilei de 29 iunie, vestea că un camion cu militari s-a răsturnat într-o prăpastie a ţinut cu sufletul la gură mulţi oameni, care au legătură directă sau nu cu Armata Română. Informaţia că au decedat trei dintre cei aflaţi în camion, pentru că unul din utilajele care ar trebui folosit să se apere ţara în caz de război, nu a rezistat să transporte militari aflaţi la un exerciţiu, a stârnit multă furie şi tristeţe, în acelaşi timp. De curând, Ministerul Apărării Naţionale făcea un anunţ despre deciziile de pensionare ale urmaşilor celor trei militari: "Referitor la deschiderea dreptului de pensie a urmaşilor sublocotenenţilor p.m. George Emilian Catană, Petre Cristian Toader şi Mihai Ionuţ Toma, decedaţi ca urmare a accidentului din data de 29 iunie 2017, ministrul Apărării Naţionale a dispus emiterea, în această seară (n.r. - 31 august) a unor noi decizii corecte de pensionare. De asemenea, ministrul Ţuţuianu a dispus clarificarea situaţiei de la Casa de pensii sectorială a Ministerului Apărării Naţionale, în special modul de relaţionare a acesteia cu alte structuri în schimbul de informaţii şi documente relevante în întocmirea acestor decizii. Totodată, va fi analizată şi necesitatea schimbării legislaţiei şi instrucţiunilor interne în acest domeniu."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
