Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:44

Femei vitezomane depistate de poliţiştii pe A1

 

# Recordul săptămânii - 214 km/h!

În ultima săptămână, agenţii din carul Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale a Poliţiei Române au depistat pe autostrăzile A1, A2 şi A3 18 bărbaţi şi 2 femei care rulau cu viteze excesive. Vitezomanii au vârste cuprinse între 19 şi 65 de ani. Cea mai mare viteză a fost de 214 km/h, înregistrată pe A1. La data de 28 august, pe A2, poliţiştii au depistat un bărbat care circula cu viteza de 181 km/h, în cursul zilei următoare, pe aceeaşi autostradă, un tânăr în vârstă de 19 ani, rula cu viteza de 167 km/h. Vineri, 1 septembrie, pe A1 au fost depistaţi 2 conducători auto care au depăşit viteza legală, fiind înregistraţi că circulau cu vitezele de 181 şi 191 km/h. În ziua următoare, tot pe A1, au fost depistaţi 3 bărbaţi care au călcat pedala acceleraţie peste limita legală, circulând cu viteze cuprinse între 186 şi 198 km/h. Duminică, 3 septembrie, pe A1 alţi doi conducători auto au rulat cu vitezele de 192, respectiv 214 km/h. Dintre abaterile conducătorilor auto, o parte au fost filmate şi înregistrate de aparatul radar în mişcare, montate pe autospecială neinscripţionată, iar oprirea acestora s-a efectuat de o autospecială inscripţionată. Şoferii au fost sancţionaţi contravenţional cu amenzi între 1.305 şi 2.900 lei şi le-au fost reţinute permisele de conducere pentru o perioadă de 90 zile.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It