Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:54

Moment unic în istoria ISU Argeş - înmânarea Drapelului de luptă

De Ziua Pompierilor din România, reprezentaţii unităşii argeşene au participat la ceremonia de înmânare a Drapelului de luptă. La festivitate, una dintre cele mai grandioase din istoria armei din ultimii ani, ce a avut loc în Parcul Carol din capitală (zona Monumentului Eroilor Neamului), au participat preşedintele României, Klaus Werner Iohannis, primul ministru Mihai Tudose, ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, secretarul de stat Raed Arafat şi alte oficialităţi. Alături de pompierii argeşeni, prezent la ceremonie a fost şi Emilian Dragnea, prefectul judeţului. Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" i-a fost înmânat Drapelul de luptă de către preşedintele României, Klaus Werner Iohannis. "Drapelul de luptă are un regim cu totul special, pentru că este simbolul onoarei, vitejiei şi gloriei militare. Fiecare unitate militară îşi are propriul drapel de luptă. La 1 septembrie 1863 au fost înmânate de către domnitorul Alexandru Ioan Cuza drapelele de luptă tricolore tuturor unităţilor militare ale Armatei Române. Ca o recunoaştere a eroismului pompierilor militari, la data de 13 septembrie 1863 s-a înmânat primul drapel de luptă Companiei de Pompieri din Bucureşti de către acelaşi domnitor. Fiecare drapel de luptă are elemente de identificare proprii, în sensul că în cele patru colţuri ale flamurii sunt brodate cu fir aurit cununi cu două ramuri de stejar care au în interiorul lor semnul de armă, iar pe placa ce susţine acvila cruciată şi pe inelul de pe hampă este inscripţionat numele unităţii. Drapelul se păstrează în condiţii speciale şi este scos din vitrina sigilată doar cu aprobarea comandantului unităţii şi doar la aniversarea anumitor evenimente importante ale ţării ori ale unităţii, fiind apărat de Garda Drapelului. Pentru orice unitate, momentul primirii drapelului de luptă este unul unic, pentru orice pompier militar este un sentiment măreţ care se trăieşte o dată în viaţă, este recunoaşterea faptului că efortul şi munca depuse zi de zi în lupta cu situaţiile de urgenţă nu sunt în zadar", ne-a transmis Mădălina Epure, purtătorul de cuvânt al ISU Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

 

Pin It