Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:53

La Curtea de Argeş sunt abandonaţi câinii din localităţile învecinate

La începutul acestei săptămâni, hingherii au ieşit la o nouă acţiune de capturare a câinilor maidanezi. Pe lângă cele stabilite de conducerea SPU, ei au acţionat şi la solicitările cetăţenilor. Unul dintre cazurile semnalate a fost la Ivancea, unde o căţea cu 6 pui mici, care nici nu deschiseseră ochii, a sărit să muşte un copil. Când au fost la locul indicat să o prindă, animalul, din instinctul de a-şi proteja puii, a încercat să-i muşte şi pe hingheri, ceea ce demonstrează că nu face parte din maidanezii din municipiu care fug doar la apariţia celor care-i prind. "Nu prea mai sunt câini cu crotalii prin oraş, din cei aproape 1.600 capturaţi, sterilizaţi şi eliberaţi în perioada 2011-2012. Foarte puţini au mai rămas şi aşa observăm că maidanezii pe care-i prindem sunt aduşi şi abandonaţi în oraş din localităţile limitrofe. Din păcate, nu avem ce să facem în acest sens, doar să-i prindem şi să nu-i lăsăm pe străzi", ne-a declarat Cătălin Nastea, directorul SPU Curtea de Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It