Apocalipsă pe Transfăgărăşan!
O furtună cumplită cu tunete, fulgere, vijelie şi ploaie în rafale s-a abătut în această seară asupra celui mai frumos drum din lume - cum îl caracterizau cu câtva timp în urmă străinii. Drept rezultat, zeci de brazi şi alţi copaci de pe versanţi au fost smulşi din rădăcini, liniile de alimentare electrică au fost doborâte şi alimentarea electrică în zona Piscu Negru şi nu numai a fost întreruptă după ora 20.00. Aluviunile de pe versanţi au prăvălit pe drum bolovani şi stânci, ceea ce a izolat peste 100 automobilişti. Circulaţia a fost întreruptă mai bine de o oră, până pe la 21.15, când cei care au putut coborî cu foarte mare grijă spre Barajul Vidraru povesteau că imaginile văzute erau de coşmar: copacii dezrădăcinaţi atârnau prin unele locuri deasupra drumului, firele de alimentare electrică erau pe jos şi pericolul - datorită carosabilului umed - era destul de mare. După intervenţia echipelor speciale, existau speranţe ca situaţia să revină cât de curând la normalitate, dacă furtuna avea să se potolească. Vom reveni cu amănunte.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
