Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 14:52

Sângele provenind din donaţii va fi verificat mai riguros

 Ministrul Sănătăţii a anunţat recent că sângele donat la centrele de transfuzii este verificat suplimentar. Măsura a fost luată după ce 22 persoane au fost infectate cu virusul West Nile, iar 6 oameni şi-au pierdut viaţa din această cauză. "... poate veni un donator cu West Nile şi el să nu ştie, ceea ce ar putea duce la infectarea altor persoane. Este doar o formă în plus de verificare", a fost mesajul transmis de acesta. Cele 6 decese având drept cauză infecţia cu acest virus de meningită au fost înregistrate în Bucureşti, Buzău, Brăila şi Olt. Deocamdată, în Argeş nu au apărut cazuri.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It