Acţiune de donare de sânge la Curtea de Argeş
Pentru prima dată în municipiul nostru, la sediul UM 01042 s-a organizat o astfel de acţiune. Iniţiatorii, Asociaţia Sportivă "Vânătorii Posadei" şi Batalionul 33 Vânători de Munte "Posada", prin comandant, lt.col. Antonio Daniel Alexe, speră ca astfel de campanii să devină o tradiţie şi să se organizeze periodic. "A fost vorba despre o colectă mobilă, la care au răspuns pozitiv militarii şi reprezentanţii Primăriei Curtea de Argeş. Au fost invitaţi şi colegii din cadrul celorlalte structuri, astfel că săptămâna viitoare se va organiza o nouă etapă. Cum sângele donat trebuie transportat în condiţii speciale, pentru prima zi ne-am limitat la un număr de maxim 70 persoane", ne-a declarat plt. maj. Gheorghe Florescu, preşedintele Asociaţiei Sportive "Vânătorii Posadei". Această acţiune civică a fost urmată şi de una umanitară, pentru că bonurile primite de către donatorii de sânge vor fi dăruite unor persoane care au o situaţie financiară precară.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
