Delegaţie din Curtea de Argeş, la Palatul Elisabeta
Asociaţia Sportivă "Vânătorii Posadei", militari din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte, împreună cu primarul Constantin Panţurescu, viceprimarul Gabriel Jubleanu şi reprezentanţi ai Consiliului Local Curtea de Argeş au participat la Seara Palatului Elisabeta. Evenimentul s-a desfăşurat duminică şi a fost dedicat militarilor "Invinctus România", pentru a-i încuraja înaintea participării la Jocurile "Invictus" de la Toronto. Sportivii militari care vor reprezenta România la Jocurile Paralimpice "Invictus" au fost felicitaţi în cadrul acestei ceremonii speciale de la Palatul Elisabeta de către A.S.R. Radu şi de ambasadorii Regatului Marii Britanii şi de cel al Canadei. "Eroii noştri se află sub patronajul regal al Principelui Radu, care îi va însoţi la Toronto, în Canada, la deschiderea competiţiei. În total, din partea României participă la concurs 15 militari răniţi în Irak şI Afganistan. Vor concura la 7 probe, inclusiv volei şi canotaj. Jocurile Paralimpice <<Invictus>> au fost organizate prima dată în 2014, la iniţiativa prinţului Harry, al Marii Britanii. Sunt dedicate militarilor din întreaga lume, care au fost răniţi în războaie", ne-au transmis reprezentanţii Asociaţiei Sportive "Vânătorii Posadei".
Pe 11 noiembrie, Ziua Veteranilor din Teatrele de operaţii se va organiza şi în Oraşul Regal Curtea de Argeş, cu implicarea "Invictus România", "Vânătorii Posadei", "Camarazii" şi "GHEPart", cu participarea Casei Regale a României şi cu sprijinul Primăriei Curtea de Argeş, Batalionului 33 Vânători de Munte "Posada" şi al Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului. În acea zi se va organiza evenimentul sportiv Duatlonul Regal "Invictus", unde sunt invitate să participe toate persoanele pasionate de sport şi nu numai, indiferent de vârstă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
