Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:31

Pe principiul "Nu pot ei să distrugă cât putem noi să reparăm!", se înlocuiesc marcajele traseelor montane

 Din păcate, cam aceasta ar fi sinteza a ceea ce se întâmplă la munte cu stâlpii care delimitează drumurile şi potecile. În urmă cu vreo câteva luni, Bamesa Oţel a făcut o sponsorizare de câteva sute de stâlpi, pe care şi acum, salvamontiştii în zilele mai libere îi duc pe munte. Din păcate, o parte dintre cei amplasaţi în perioada verii au fost rupţi sau furaţi, aşa că salvamontiştii încearcă să-i înlocuiască pe cei lipsă. "În weekend am dus pe două trasee dintre Cota 2000 şi Vf. Negoiu, şi la fel au început să mai ducă şi băieţii de la Câmpulung pe Creasta Iezerului, muchia principală. Aşteptăm un elicopter de la M.A.I. să ne ajute să împrăştiem vreo 800 stâlpi în locuri mult mai izolate. Solicitarea noi am făcut-o din luna iunie, au fost unele defecţiuni şi aşteptăm să-l repare. Avem nevoie de ajutor la legătura dintre Făgăraş şi Iezer-Păpuşa prin muchia Mezea-Oticu. A doua zonă ar fi Vf. Dara, pe muchia Boureţu, unde nu se poate ajunge cu maşini", ne-a declarat Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It