Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 19 august 2026 20:57

Atenţie la Influenţa Aviară şi boala de Newcastle!

 

Având în vedere perioada de migraţie a păsărilor sălbatice pe cele 4 mari culoare care traversează ţara noastră, precum şi situaţia epidemiologică privind Influenţa Aviară şi boala de Newcastle în România la sfarşitul anului 2016 şi jumătatea anului 2017, s-a dispus pregătirea implementării măsurilor suplimentare pentru diminuarea riscurilor de apariţie a acestor boli în exploataţiile nonprofesionale şi comerciale. La nivelul exploataţiilor nonprofesionale este interzis accesul păsărilor domestice la luciul de apă, lacuri, râuri şi orice altă amenajare hidrologică artificială sau naturală. Se vor separa în cadrul gospodăriilor, în măsura posibilităţilor, a raţelor şi a gâştelor de alte păsări domestice şi este interzisă creşterea păsărilor domestice în aer liber, precum şi adăparea acestora cu apă din rezervoarele de apă de suprafaţă accesibile păsărilor sălbatice. Este interzisă depozitarea hranei pentru păsările domestice şi a păsărilor captive într-un mod neprotejat de păsările sălbatice sau de alte animale şi se vor lua toate măsurile pentru prevenirea contactului cu alte specii de mamifere, inclusiv rozătoare şi alte animale de companie. Se vor aplica măsuri suplimentare de evitare a introducerii/diseminării unei eventuale infecţii prin folosirea unei încălţăminte diferită în spaţiul de exploatare a păsărilor domestice şi este interzisă utilizarea păsărilor din ordinul Anseriformes (păsări sălbatice acvatice sau semiacvatice: gîşte, lebede, raţe etc.) şi Charadriiformes (păsări migratoare din care fac parte un număr mare de specii, majoritatea trăind pe malurile apelor) ca păsări momeală, precum şi regruparea păsărilor domestice şi a altor păsări ţinute în captivitate cu ocazia târgurilor, pieţelor, expoziţiilor sau a altor reuniuni.

La nivelul exploataţiilor comerciale, se recomandă împrejmuirea exploataţiei, astfel încât să nu poată permite intrarea sau ieşirea animalelor şi a persoanelor neautorizate, dar şi prevenirea accesului mamiferelor - controlul rozătoarelor, precum şi interzicerea altor animale domestice şi sălbatice (de exemplu, pisicile şi câinii). Atât spaţiul de depozitare pentru materialele de aşternut, cat şi furaje vor fi acoperite şi închise şi se va avea în vedere creearea unui mediu neatractiv pentru păsările sălbatice, precum şi drenarea apelor existente. Nu va exista vreo amenajare sau spaţiu de cazare a altor păsări (de exemplu, păsări de companie sau pentru hobby), toate persoanele vor respecta normele de biosecuritate, exploataţiile vor beneficia de dezinfector rutier, flitru sanitar veterinar corespunzător şi funcţional, echipament de protecţie pentru personalul de serviciu şi vizitatori, precum şi de condiţii pentru decontaminarea acestuia.

La nivelul fondurilor cinegetice s-a dispus intensificarea supravegherii oficiale a populaţiilor de păsări sălbatice, în special a păsărilor de apă, precum şi continuarea supravegherii păsărilor moarte sau bolnave, şi notificarea Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor - Biroul Control Oficial Sănătate Animală a păsărilor descoperite moarte, precum şi o atenţie sporită şi o conştientizare asupra riscurilor introducerii şi diseminării bolii a vânătorilor, care pot transmite virusul sălbatic la domestic atât în exploataţiile non-profesionale, cât şi în cele comerciale. Este obligatorie notificarea medicului veterinar concesionar sau a Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Argeş asupra oricărei suspiciuni de boală, caz de mortalitate şi morbiditate manifestată la păsările aflate în proprietate, ne-a transmis directorul executiv al DSVSA Argeş, dr. Daniel-Gelu Lupu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It